Jistě jste zaslechli o konci průvodčích na linkách S2 a S3, na které jsou nasazovány jednotky Moravia. 

Z důvodu úspor a jednoduchosti se JMK rozhodl podstoupit ač riskantní, tak pokrokové rozhodnutí. Zrušit vlakvedoucí a průvodčí. Je to ale opravdu tak, jak se zdá? Ano, opravdu se tyto pozice na linkách S2 a S3 zruší. Vznikne však nová pozice – “Přepravní asistent”. Tato práce oproti klasickým vlakvedoucím má řadu výhod. Ku příkladu zaměstnanec nebude nyní muset spát mimo domov. (tím odpadají příplatky za nocování mimo bydliště) Jeho práce začne přímo v místě bydliště, kde cestou “k železnici” zkontroluje autobusy, jako revizor, a bude pokračovat na vlakové linky S3 a S2.

Další výhodou bude řešení mimořádných událostí s cestujícími. Asistent nebude fixován na danou soupravu a proto při vzniku MÚ s cestujícím tento asistent vystoupí a vyčká na policii. Vlaková jednotka však může pokračovat bez problémů dále. 

Budou asistenti stále pod ČD? 
Asistent bude pracovat pod společností KORDIS JMK, a.s., která bude vypisovat nábory a taktéž i zaškolovat. Tento proces by měl započít v nejbližších 2-3 měsících. Společnost KORDIS zatím nemá v plánu otevřít tuto pozici pro brigádníky. “Uvidíme dle situace. Záleží, kolik nám bude chybět zaměstnanců” uvedl Ing. Květoslav Havlík. 

Nejbližší vize společnosti KORDIS
V tomto roku čeká IDS JMK nejedna změna. První se týká právě nového odbavování ve vlacích S3 a S2. V létě roku 2024 se plánuje namontovat odbavovací terminál do všech jednotek Moravia. Na podzim pak následuje instalace nových označovačů typu CVT od Mikroelektroniky na nádraží. Cestující si může zakoupit jízdenku přímo na nástupišti nebo ve vlaku. V případě, že cestující nebude mít platební kartu, bude si muset s předstihem koupit jízdenku v papírové podobě nebo u přepravního asistenta, který mu prodá jízdenku s mírnou přirážkou. 

Při změně GVD dojde k změně dopravce na linkách S8,S52 a S91, kam budou nasazovány repasované jednotky společnosti Arriva. Dne 10.4.2024 bylo v Břeclavi představení těchto jednotek. Jednotka měla již namontovaný růžový terminál, se kterým se počítá ve všech Moraviích. 

Pro fanoušky dopravy KORDIS i letos přichystal zábavu na víkend Dopravní nostalgie. Jak již je zvykem, bude realizováno tzv. “Historické kolečko”, kdy se budete moci svézt historickým vlakem do Kuřimi, odkud bude přestup na retro autobus do Brna.
V neděli se budete moci svézt již dnes historickou soupravou typu 560 přezdívanou Pantograf.